Realizacja projektu "Praktyczny zawrót głowy" dobiegła końca. W piątek 22 czerwca relację z wyjazdu przedstawiła ostatnia grupa. Uczestnicy podczas konferencji opowiadali o swoich doświadczeniach i zdobytych umiejętnościach i a pan dyrektor Waldemar Szałek uroczyście wręczył im certyfikaty.

Przypomnijmy, że Zespół Szkół w Piaskach po raz kolejny organizował praktyki zagraniczne. Tym razem, oprócz uczniów, szkolić się mogła również kadra – nauczyciele przedmiotów zawodowych – w ramach projektu "Praktyczny zawrót głowy". Partnerem przyjmującym była firma Vitalis Betreuungsgesellschaft  für Modellprojekte mbH z Schkeuditz w Niemczech. Budżet projektu to 106 738 €, czyli 452 099,47 zł.

Odbyły się trzy wyjazdy do Niemiec: w czerwcu i lipcu 2017 oraz w maju 2018, dla 40 uczniów uczących się w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik usług fryzjerskich i mechanik pojazdów samochodowych oraz dla 9 nauczycieli. W trakcie stażu kadra obserwowała pracę nauczycieli oraz aktywnie uczestniczyła w zajęciach z uczniami. Tematyka zajęć obejmowała m. in. elektroniczne wyposażenie pojazdów, konstrukcję maszyn oraz pojazdów, naukę jazdy, naukę przepisów drogowych, język obcy zawodowy, przedsiębiorczość i podstawy biznesu, wypełnianie dokumentacji biznesowej, obsługę klienta i obserwację dnia pracy w dziale administracji. Uczniowie natomiast pracowali w zakładach motoryzacyjnych oraz salonach fryzjerskich w Lipsku i jego okolicach, zdobywając nowe umiejętności zawodowe, ćwicząc język obcy w kontaktach z pracodawcą, klientami i… rówieśnikami, gdyż w ośrodku Vitalis podobne praktyki odbywali uczniowie z wielu krajów, m. in. z Hiszpanii, Słowacji, Węgier, Portugalii, Litwy.

W ramach programu kulturalnego uczestnicy poznawali historię i kulturę Niemiec; zwiedzili zabytki i muzea Lipska, Drezna i Berlina, wspięli się na ogromny Pomnik Bitwy Narodów, zapoznali się z systemem kształcenia zawodowego w ośrodkach edukacyjnych w Dessau i w Lipsku, obejrzeli proces produkcji samochodów osobowych w fabryce BMW i manufakturze VW. Relaks zapewnił dzień w Parku Rozrywki Belantis.

Po zakończeniu praktyk każdy uczestnik otrzymał certyfikat Europass Mobilność, uznawany na terenie całej Europy, ale zdobyte doświadczenia, przeżycia i emocje pozostaną głównie w pamięci, może nawet dłużej, niż na papierze.