Już trzeci rok z kolei nasi uczniowie, dzięki funduszom Unii Europejskiej w ramach projektu „Nauka drogą do sukcesu”, podnosili swoje kwalifikacje zawodowe w Warszawie.

W dniach 21-22 marca 2012 dziewięciu uczniów uczestniczyło w szkoleniu doskonalenia techniki jazdy samochodem (niestety dziesiąty uczestnik wyjazdu zakwalifikowany na etapie rekrutacji musiał z przyczyn osobistych zrezygnować  w ostatniej chwili tak, że nie było już możliwości wyjazdu uczestnika rezerwowego). Instruktorzy z firmy Pana Mariusza Stuszewskiego DTJS prowadzili na samochodach szkoleniowych Akademii Jazdy Opel naszych podopiecznych. Zajęcia odbywały się na płycie Autodromu AP Warszawa Bemowo, na której swoje emocje studzili świeżo upieczeni kierowcy z Zespołu Szkół w Piaskach. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu oraz zdjęć.

Podczas zajęć podzieleni zostaliśmy na dwie grupy. Gdy jedna grupa praktykowała na płycie, druga w tym czasie czerpała wiedzę teoretyczną. Szkolenie obejmowało między innymi jazdę slalomem, jako pierwsze spotkanie z poślizgiem oraz jazdę na trolley'ach, jako symulator uślizgu tylnej osi auta. Zadania te były frajdą dla naszych wychowanków.

Następne ćwiczenia sprawiły, że młodzi kierowcy odczuli na własnej skórze oddziaływanie praw fizyki, których nie da się oszukać. Podsterowność i nadsterowność samochodu podczas jazdy po kręgu poślizgowym, uślizg jednej z osi auta na prostej oraz rodzaje poślizgów i sposoby przeciwdziałania ich powstawaniu - nie łatwo było zapanować nad samochodem. Podczas symulacji zderzenia oraz dachowania samochodu nasi adepci w części odczuli, co może się stać, gdy zabraknie wyobraźni i nie dostosuje się prędkości do warunków jazdy. Zdobyte podczas szkolenia umiejętności potwierdzone zaświadczeniem podniosły kwalifikacje oraz wzbogaciły wyobraźnię naszych młodych kierowców.